2021. gada pavasarī Latvijas Kultūras akadēmija ir saņēmusi atbalstu Eiropas Sociālā fonda projekta “Akadēmiskā personāla attīstība – doktorantu grantu pieejas aprobācija un ārvalstu akadēmiskā personāla piesaiste Latvijas Kultūras akadēmijā, Latvijas Mākslas akadēmijā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā”, Nr. 8.2.2.0/20/I/002 īstenošanai.
Projekta mērķis ir nodrošināt atbalstu Latvijas Kultūras akadēmijas (turpmāk – LKA) un partneru Latvijas Mākslas akadēmijas (turpmāk – LMA) un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas (turpmāk – JVLMA) akadēmiskā personāla attīstībai, tostarp zinātnieku ataudzei, internacionalizācijai, starptautiskai konkurētspējai, kā arī triju partner-augstskolu sadarbībai un resursu koplietošanai.
Projektā paredzētās darbības:
Plānotie rezultāti:
Iznākuma rādītāji –
Projekta īstenošanas rezultātā paredzēts nodrošināt efektīvu LKA un partneru attīstību, tostarp tiks sekmēta:
Kopējās izmaksas: projektam pieejamais kopējais attiecināmais finansējums ir 434 410.00 EUR, tai skaitā ESF finansējums 369 248.50 EUR un valsts budžeta finansējums 65 161.50 EUR.
Projekta ilgums: no 2021.gada 1.aprīļa līdz 2023.gada 30.novembrim (32 mēneši).
Publicēts: 16.04.2021.
15.11.2021.
ESF projekta “Akadēmiskā personāla attīstība – doktorantu grantu pieejas aprobācija un ārvalstu akadēmiskā personāla piesaiste Latvijas Kultūras akadēmijā, Latvijas Mākslas akadēmijā un Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā” Nr. 8.2.2.0/20/I/002 ietvaros saskaņā ar 02.09.2021. notikušās LKA Zinātniskās un mākslinieciskās padomes lēmumu ir piešķīrusi grantus vismaz uz 12 četriem LKA doktorantiem: Danielai Zacmanei, Žanetei Eglītei, Ditai Pfeiferei un Ivaram Šteinbergam.
LKA rīkotajā ikgadējā starptautiskajā zinātniskajā konferencē Kultūras krustpunkti tematisko sekciju dienā 5. novembrī ESF atbalstītie doktoranti uzstājās ar saviem referātiem:
Daniela Zacmane ar priekšlasījumu “Melodrāmas modalitāte un pieaugšanas stāsti”
Žanete Eglīte ar priekšlasījumu “Kas pirmais – radošs cilvēks vai radoša pilsēta?”
Dita Pfeifere ar priekšlasījumu “Kultūras centru definēšanas problemātika”
Ivars Šteinbergs ar priekšlasījumu “Latviešu atdzejas tendences 20. gadsimtā. Pētijuma iestrādes, progress, vīzijas.”
16.02.2022.
ESF atbalstītā LKA doktorante Žanete Eglīte paralēli promocijas darba rakstīšanai būs arī jauna LKA pētniecības projekta komandā. Projekts “Pārskatot radošo pilsētu konceptu: tīkli, starpnieki un attīstības virzieni/ RePrint” (Nr. lzp-2021/1-0588) tiks īstenots Fundamentālo un lietišķo pētījumu (FLPP) programmā ar Latvijas Zinātnes padomes atbalstu. Projekta īstenošanas laiks: 03.01.2022. – 31.12.2024.
Pētījuma projekta komanda analizēs to, kā radošie starpnieki mazajās radošajās pilsētās spēj sekmēt daudzveidību un atvērtību, šādi veicinot iedzīvotāju iesaisti pilsētas dzīvē, un kā vietējās politikas pasākumi var sekmēt augšupvērstas koprades iniciatīvas pilsētā. Pētījumā tiks analizēti diskursi, prakses un minēto darbību iznākumi. Pētījumam būs gadījumu analīzes dizains, un tā mērķu sasniegšanai tiks izmantota jaukta metodoloģija: mediju kontentanalīze, daļēji strukturētas kvalitatīvās intervijas, Internetā balstīta aptauja un scenāriju analīze. Rezultāti papildinās esošās zinātniskās zināšanas par mazo radošo pilsētu attīstības ceļiem, un radošo starpnieku lomu šajos procesos. Vairāk informācijas: https://lka.edu.lv/lv/petnieciba/petijumu-projekti/fundamentalo-un-lietisko-petijumu-projekti/re-print/
Savukārt, ESF atbalstītās LKA doktorantes Daniela Zacmane un Dita Pfeifere ir iesaistītas pētniecībā projektā “Kultūras kapitāls kā resurss Latvijas ilgtspējīgai attīstībai”/CARD (Nr. VPP-KM-LKRVA-2020/1-0003), ko finansē Latvijas Republikas Kultūras ministrija valsts pētījumu programmas “Latvijas kultūra – resurss valsts attīstībai" (2020.–2022.) ietvaros. Valsts pētījumu programmu administrē Latvijas Zinātnes padome. Vairāk informācijas:https://lka.edu.lv/lv/petnieciba/petijumu-projekti/valsts-petijumu-programmas/kulturas-kapitals-ka-resurss-latvijas-ilgtspejigai-attistibaic/
28.04.2022.
Projekta ietvaros LKA portālā Euraxess ir izsludinājusi pieteikšanos uz divu ārvalstu viesprofesoru vakancēm darbam ar dokorantūras un maģistratūras studentiem. Pretendentiem jābūt doktora grādam un iepriekšējai darba pieredzei ārvalstu augstākās izglītības institūcijā, atbilstošai pieredzei pētniecībā un izcilām angļu valodas zināšanām. Iepriekšējā pieredze tiek sagaidīta šādās jomās: kultūras teorija/ kultūras studijas, kultūras mantojums, radošās industrijas, stratēģiskais menedžments mākslās, audiovizuālā māksla, mākslas konceptualizācijas stratēģijas un konteksti, mākslas diskurss.
Atklāta konkursa rezultātā nākamajam studiju gadam ceram piesaistīt viesprofesorus, kurus augsti novērtēs gan studenti, gan LKA kolēģi.
17.06.2022.
Laika posmā starp 2022. gada 26. maiju un 31. maiju viens no ESF atbalstītajiem doktorantiem Ivars Šteinbergs bija komandējumā ASV pilsētā Sietlā, lai piedalītos Baltijas studiju veicināšanas apvienības (Association for the Advancement of Baltic Studies, AABS) konferencē “Baltijas studijas krustcelēs” (Baltic Studies at a Crossroads) Vašingtona Universitātē Sietlā.
Konference pulcēja simtiem pētnieku un rakstnieku no visas pasaules, aptverot plašu tēmu klāstu, tostarp pievēršoties gan jautājumiem, kas skar doktoranta promocijas darba ietvaros izskatītas problēmas (starpkultūru sakari, multilingvālisms, valodas specifika, padomju kultūras pārvērtēšana), gan citas saistošas izziņas sfēras: politiku, tiesībzinātnes, lingvistiku, atmiņas studijas, sieviešu studijas u.c.
Dalība konferencē bija tieši saistīta ar Ivara promocijas darba tematiku, kuras izstrādes gaitā arī tapis referāts “Trends in Poetry Translation in 20th Century Latvia” (“Atdzejas tendences 20. gs. Latvijā”), kurš tika nolasīts 28. maijā tematiskajā sekcijā “Linguistic Crossroads in Multilingual Latvia and Lithuania”. Komandējuma laikā Ivars saņemis gan pozitīvas atsauksmes, gan – vērtīgus ieteikumus tālākās pētījuma gaitas organizēšanai.
15.09.2022.
Sākot ar š.g. septembri kā viesprofesore LKA darbu uzsāk Anca Claudia Prodan, kas projekta ietvaros strādās gan ar maģistrantūras, gan doktorantūras studentiem. Maģistra studentiem prof. Prodan lasīs studiju kursu “Ievads Kultūras mantojumā”, savukārt doktorantūras studentiem - studiju kursu “Teorijas un metodes”. Prof. Prodan ir vairāk nekā 10 gadu ilga docētājas pieredze kultūras mantojuma tēmā maģistra un doktorantūras studiju līmeņos, viņa aktīvi darbojas arī kultūras mantojuma pētniecībā. Patlaban prof. Prodan strādā arī Brandenburgas Tehniskajā universitātē Cottbus-Sentfenberg, Vācijā.
10.11.2022.
Š.g. septembra mēnesī līdz 2023. gada 31. martam tika pagarināti grantu līgumi ar visiem četriem projektā atbalstītajiem LKA doktorantiem - Danielu Zacmani, Žaneti Eglīti, Ditu Pfeiferi un Ivaru Šteinbergu; viņi turpina strādāt pie saviem promocijas darbiem. Ivars savu disertācijas melnrakstu plāno iesniegt LKA Zinātnes un mākslas padomei 2023. gada janvāra mēnesī.
20.02.2023.
Sākot ar š.g. martu LKA darbu uzsāk viesprofesore no Kolumbijas Maritza Manjarres, kas projekta ietvaros strādās gan ar bakalaura, gan maģistrantūras, gan doktorantūras studentiem, lasot teorētiskās nodarbības studiju kursos “Kultūras un radošās nozares. Mūsdienu dizains”, “Mākslas koceptualizācijas stratēģijas un konteksti” un “Pētījumu metodes”. Līdz šim prof. Manjarres gandrīz desmit gadus strādājusi par docētāju Bogotā, Kolumbijā (Javeriana University), viņai ir doktora grāds studiju programmā “Arhitektūra” no Valensijas Politehniskās universitātes Spānijā.
16.05.2023.
Š.g. 15. maijā LKA teātra mājā “Zirgu pasts” notika Latvijas Kultūras akadēmijas profesionālās un akadēmiskās doktorantūras studējošo tīklošanās un neformālas pieredzes apmaiņas pasākums “Doktorantu duelis”. Pasākumā jautājumu / atbilžu sesijā tikās abās doktorantūrās studējošie, kuri prezentēja savu pētījumu un jaunrades darbu ieceres un izaicinājumus, šaubas un cerības, vientulības un satikšanās perspektīvu. Draudzīgos dueļos-sarunu spēlē satikās ESF granta saņēmēja Daniela Zacmane un Aleksandrs Grebņevs, Justīne Jaudzema un Rasa Bugavičute-Pēce, Ramona Galkina un Dmitrijs Petrenko, Antra Cilinska un Diāna Popova. Pasākums notika LKA zinātnes mēneša ietvaros.
26.08.2023.
Š.g. 25. augustā notikusi Promocijas padomes sēde, kurā nolemts virzīt aizstāvēšanai ESF atbalstītā doktoranta Ivara Šteinberga promocijas darbu “Latviešu atdzeja padomju periodā: kultūras tulkojums un tulkošanas stratēģijas”. Par I. Šteinberga promocijas darba recenzentiem noteikti Dr.art. Līga Ulberte, Dr.habil.philol. Janīna Kursīte-Pakule, Dr.habil.philol. Benedikts Kalnačs. Par promocijas darba publiskas aizstāvēšanas un grāda piešķiršanas sēdes datumu noteikts 2023. gada 27. novembris plkst. 13:00.
28.09.2023.
Š.g. 27. septembrī notikusi Promocijas padomes sēde, kurā nolemts virzīt aizstāvēšanai ESF atbalstītās doktorantes Danielas Zacmanes promocijas darbu “Melodrāmas modalitāte kinomākslā un pieaugšanas naratīvs latvijas spēlfilmās (2013–2023)” Par D. Zacmanes promocijas darba recenzentēm noteiktas Dr.art. Dita Rietuma, Dr.art. Stella Pelše, Ph.D. Laine Kristberga. Par promocijas darba publiskas aizstāvēšanas un grāda piešķiršanas sēdes datumu noteikts 2023. gada 28. decembris plkst. 11:00.