LKA ZPC 2016.-2019. gadā īsteno ES pētniecības un inovāciju programmas “Apvārsnis 2020” finansēto projektu “CoHERE: Kritiskais mantojums: identitātes izpausmes un reprezentācija Eiropā”.
Projektā pētnieki no dažādiem aspektiem izzinās un identificēs atšķirības, kā cilvēki, kopienas, institūcijas Eiropas valstīs interpretē un izmanto kultūras mantojumu, un raksturos nosacījumus, kā tiek radīta piederības vai citādības sajūta. Projektā tiks analizēta muzeju, kultūras izglītības, tūrisma, valodas, mūzikas un dejas loma Eiropas un dažādu tautu kultūras identitātes stiprināšanā. Latvijas Kultūras akadēmijas pētnieki turpinās un padziļinās līdz šim veiktos pētījumus par Baltijas Dziesmu un deju svētku tradīciju un tās ilgtspēju mūsdienu sabiedrībā, kas aizsākti Valsts pētījumu programmas “Habitus. Latvijas kultūras tradīciju ilgtspēja inovatīvā vidē” ietvaros, bet jau plašākā – Eiropas – kontekstā, salīdzinot nemateriālā kultūras mantojuma izpausmes Baltijā ar citām UNESCO Cilvēces mutvārdu un nemateriālā kultūras mantojuma meistardarbu sarakstā iekļautām tradīcijām.
Projekta rezultātā paredzētas gan zinātniskas publikācijas un monogrāfijas, gan semināru un akadēmiski-lietišķu diskusiju cikli, gan virkne praktiski orientētu rekomendāciju politikas veidotājiem. Latvijas Universitātes profesors, etnomuzikologs Valdis Muktupāvels ir uzņēmies projekta pētnieciskās atziņas translēt mākslinieciskā – oratorijas – formā, lai kopā ar Latvijas Kultūras akadēmijas un Heriota-Vata universitātes (Lielbritānija, Edinburga) studentiem iestudētu multimediālu izrādi, kas atklātu Eiropas kultūras mantojuma tradicionālās un mūsdienīgās izpausmes.
LKA ir viens no 12 partneriem (vadošais partneris: University of Newcastle upon Tyne, Lielbritānija; citi partneri: Orhūsas Universitāte, Dānija, Amsterdamas universitāte, Nīderlande, Nacionālā un Kapodistrianas universitāte Atēnās, Grieķija, Stambulas Bilgi universitāte, Turcija, Boloņas universitāte, Itālija, Kopenhāgenas interaktīvā dizaina institūts, Dānija, Heriota Vata Universitāte, Lielbritānija, Eiropas Kultūras centru sadarbības tīkls, Nīderlande, Polijas Ebreju vēstures muzejs (POLIN), Polija, Nacionālais pasaules kultūru muzejs, Nīderlande] “Apvārsnis 2020” finansētajā projektā “Critical Heritages: performing and representing identities in Europe”, saīsinājums CoHERE / “Kritiskais mantojums: identitātes izpausmes un reprezentācija Eiropā”.
Finansējums: ES pētniecības un inovāciju programma “Apvārsnis 2020” (EC H2020 funded research project under grant agreement 693289).
Mājas lapa: https://research.ncl.ac.uk/cohere/
Facebook: https://www.facebook.com/cohere.eu/
LKA vadošā pētniece: prof. Rūta Muktupāvela
Papildu informācija: dr.art. Baiba Tjarve, baibatj@gmail.com
Īstenots pētījums "Neformālās izglītības loma kultūras mantojuma izpratnes veidošanā jauniešu vidū"
Latvijas Kultūras akadēmijas Zinātniskās pētniecības centrs (LKA ZPC) īstenojis pētījumu Neformālās izglītības loma kultūras mantojuma izpratnes veidošanā jauniešu vidū. Pētījums tika veikts LKA ZPC un Eiropas Savienības programmas Apvārsnis 2020 pētniecības projekta Kritiskais mantojums: identitātes izpausmes un reprezentācija Eiropā (CoHERE) sadarbības ietvaros. Pētījuma īstenošanā tika piesaistīta biedrība Culturelab un LKA bakalaura apakšprogrammas Kultūras socioloģija un menedžments 3.kursa studenti.
Pētījuma mērķis ir noskaidrot, kāda ir jauniešu izpratne par kultūras mantojumu un kāda loma tās veidošanai ir neformālajai izglītībai. Tā mērķgrupa ir Latvijas jaunieši 16 – 19 gadu vecumā no vispārizglītojošo dienas skolu 10. – 12.klasēm un profesionālo izglītības skolu
1. – 3.kursiem. Kopumā pētījumā tika aptaujāti 28 skolu 1240 izglītojamie. Pētījums tika veikts no 2017. gada oktobra līdz 2018. gada maijam.
Pētījuma finansējums: Eiropas Savienības programmas Apvārsnis 2020 pētniecības projekts Kritiskais mantojums: identitātes izpausmes un reprezentācija Eiropā (CoHERE).
LKA Zinātniskās pētniecības centrs 2017. gadā īstenojis pētījumu par Dziesmu un deju svētkiem Baltijas valstīs
Programmas ietvaros veikta aptauja par Baltijas valstu iedzīvotāju iesaistīšanos Dziesmu un deju svētku kustībā ar mērķi noskaidrot Latvijas, Lietuvas un Igaunijas iedzīvotāju līdzdalības veidus Dziesmu un deju svētku procesā, kā arī dalību tautas mākslas kolektīvos, amatiermākslas grupās un citās interešu izglītības aktivitātēs. Projektā piedalās LKA ZPC vadošā pētniece prof. Rūta Muktupāvela (vadītāja), LKA ZPC vadošā pētniece Anda Laķe, LKA ZPC pētniece Baiba Tjarve, LKA ZPC zinātniskā asistente Līga Vinogradova, LU profesors Valdis Muktupāvels.