ZIŅAS

Maģistrantūras studenti viesojas Jāņa Lūsēna mūzikas namā “Ozolu skola”

28.11.2024

Latvijas Kultūras akadēmijas un Rīgas Tehniskās universitātes kopīgās maģistra programmas “Radošās industrijas un izaugsmes menedžments” pirmā un otrā kursa studenti novembra vidū viesojās pie komponista Jāņa Lūsēna mūzikas namā “Ozolu skola”. Izbraucienā studenti iepazina komponista mūzikas namu, baudīja improvizētu muzikālo priekšnesumu un izzināja viņa viedokli saistībā ar izglītību, mūziku un tās piesaisti konkrētajam laikam. 

Komponista Jāņa Lūsēna Mūzikas nams “Ozolu skola” atrodas Valkas novadā netālu no Smiltenes. Tā ir izbijusi skola, kuru J.Lūsēns ar sievu Eviju ir restaurējis. Mūzikas namā iespējams baudīt priekšnesumu “Skaņu lauki”, dažādas tematiskās koncertu programmas, kā arī neatkarīgi no mūzikas - naktsmājas ceļotājiem un telpas dažādiem notikumiem. “Ozolu skolas” apkārtne ir interesanta arī dabas tūristiem. 

Pats J.Lūsēns ir dzimis Liepājā, un Latvijas mūzikas vēsturē savu vārdu ierakstījis gan populārās, gan akadēmiskās, gan teātra mūzikas sadaļās. Studiju laikā izveidotās grupas “Zodiac” albums “Disco Alliance” ir pārdots vairāk nekā 20 miljonos eksemplāru. Rokopera “Kaupēn, mans mīļais” ir iekļauta Latvijas Kultūras kanonā. Opera bērniem “Putnu opera” nospēlēta vairāk nekā 150 reižu. J.Lūsēna dziesmas tiek izpildītas Vispārējos latviešu Dziesmu svētkos un Skolu jaunatnes dziesmu svētkos. Komponists ir dažādu nozīmīgu atzinību, tajā skaitā Triju Zvaigžņu ordeņa virsnieks. 

Mūzikas namā “Ozolu skola” līdzās komponistam muzicē arī sieva Evija, kura arī ir mūziķe - Latvijas Nacionālās operas un baleta orķestra flautiste. Abiem ir plaša mūzikas instrumentu kolekcija, kas tiek izmantota “Skaņu lauki” priekšnesumā. Ideju par šāda veida performanci komponists attīstījis, jo pats sev atklājis improvizētu muzicēšanu kā nomierinošu. Savukārt lielākais instruments “Ozolu skolā” ir ērģeles, ko komponists saņēmis no Baldones baznīcas un uz kurām mēdz vakaros spēlēt Baha un citu baroka laika komponistu skaņdarbus. 

Sarunā ar studentiem J.Lūsēns, būdams multiinstrumentālists, uzsvēra, ka pats vēl joprojām mācoties. Viņš aizrautīgi lūkojas pēc arvien jauniem instrumentiem. Mācību skolas kontekstā kā piemēru minot to, kā Tuvajos Austrumos vai Indijā mūzikā instrumentu spēle tiek nodota no paaudzes paaudzē, šādi radot gadu simtiem lielu zināšanu bāzi - pamatu tam, lai sasniegtu muzikāli augstu līmeni. Kā savu māksliniecisko ieguvumu J.Lūsēns min to, ka jaunībā daudz laika pavadījis ar tādiem dzejniekiem Uldi Bērziņu un Jāni Rokpelni, kuri daudz laika veltījuši tulkošanai un sevi nodarbinājuši ar sarežģītiem lingvistiskiem uzdevumiem, gala rezultātā savai dzejai dodot citu jaudu. 

Šis studentu izbraukums notika lekcijas “Mākslas konceptualizācija” ietvaros un bija piemērs tam, kā dzīvē realizēt ieceri, kurā apvienojas individuālā pašrealizēšanās un vērtības radīšana vietējai kopienai. Ņemot vērā Latvijas pierobežas reģionu problemātiku, tādas kultūras vietas kā mūzikas nams “Ozolu skola” iekustina kopējā Valkas novada asinsriti un Igaunijas pierobežas asinsriti. Tāpat jāmin, ka J.Lūsēna daiļrade tiek pakāpeniski digitalizēta, kas ir būtiski gan kultūras saglabāšanas, gan pieejamības veicināšanas nolūkos.

Informāciju sagatavoja
Aiga Leitholde, Kristīna Virse. 
 “Radošās industrijas un izaugsmes menedžments” 2. kurss