
Izsludināta pieteikšanās starptautiskajai zinātniskajai konferencei ŽILAM DELĒZAM – 100 “Domāt ir notikt”
2025. gada 8. – 10. oktobrī, Rīgā, norisināsies starptautiskā zinātniskā konference “Domāt ir notikt”, kas veltīta filozofa Žila Delēza simts gadu jubilejai. Konference iecerēta kā notikums – jēgas uzvedums, kas kopā ar Delēzu (vispirms latviskoto) aicina paraudzīties uz ierasto, pamanīt paradoksālo; ne tik daudz interpretēt, bet eksperimentēt – atklāt “loģikas”, kas rodamas tēla, afekta, kino telpas un laika apgūšanas jomās, izvērtējot maģistrālās domas strāvu. Domāt nozīmē iekļauties tapšanas procesā, jēgas vārdnīcu nostiprināt dažādību režīmā.
Žils Delēzs (1925-1995) filozofiju saprata nevis kā zināšanu formu, bet kā radošu aktu – jēdzienu darināšanas mākslu, domu kā “dziļi dzīvi apstiprinošu”. Viņam filozofija bija nevis tekstu interpretācija vai loģiskas klasifikācijas, bet domāšanas revitalizēšana viņpus reprezentācijas hierarhijām – plastiska, afektīva, eksperimentāla, nomadiska, minoritāra, kritiska.
Norobežojoties no sava laika filozofiskajām autoritātēm (fenomenoloģijas, strukturālisma, marksisma u. c.), Delēzs meklēja sabiedrotos filozofijas tradīcijā (A. Bergsons, F. Nīče, B. Spinoza u. c.), pārvēršot domāšanu par spēku, kas vienlaikus aicina, izaicina, sadusmo, veidojot pretstraumi. Šīs filozofijas nopietnība nav dogmatiska – tā ir spriegums, kas atver dažādās tapšanas laukus un pieprasa līdzdomāšanas intensitāti.
Konferencē aicinām piedalīties gan ar tradicionāliem ziņojumiem, gan atvērtām praksēm (iekļaujot atbildīgus performatīvus formātus), apspriešanai rosinot šādas tematiskās ievirzes:
- filozofija kā jēdzienu radīšana,
- kino un dzīves principi / kino domāšana,
- afekts un percepts mākslā, tulkošanas probēma,
- vēlmes domāšana – dzīve, dzīvīgums, dzīvība,
- problēma, ideja, kritika – domāšanas kaisme.
Aicinām iesniegt savas ieceres 200–300 vārdu anotācijā, norādot savu vārdu un pārstāvēto institūciju līdz 2025. gada 1. septembrim uz delezam100@gmail.com.
Apstiprinājums par dalību tiks izsūtīts 2 nedēļu laikā.
Dalība konferencē ir bez maksas. Darba valodas: latviešu un angļu.
Konferenci rīko: Latvijas Universitātes (LU) Humanitāro Zinātņu fakultātes Filozofijas un ētikas nodaļa (HZF), Latvijas Kultūras akadēmija (LKA), Latvijas Mākslas akadēmija (LMA), Latvijas Estētikas asociācija (LEA).
Organizatori: Dr. phil. Zane Ozola (HZF, LEA), Dr. phil. Andrejs Balodis (LKA, LEA), Dr. phil. Jānis Taurens (LMA), Mg. phil. Dace Līdumniece (LEA).
Plašākai informācijai: delezam100@gmail.com.