
Rīgas Stradiņa universitāte, Latvijas Kultūras akadēmija, Ventspils un Liepājas pašvaldības, kā arī “Roche Latvija” turpina sadarbību Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskajā izpētē
8. jūlijā Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) tika parakstīti sadarbības Memorandi par Latvijas iedzīvotāju antropoloģisko izpēti Ventspils un Liepājas novados. Memorandus parakstīja RSU rektors profesors Aigars Pētersons, Latvijas Kultūras akadēmijas rektors Dāvis Sīmanis, Ventspils domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš, Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš un veselības aprūpes uzņēmuma “Roche Latvija” valdes loceklis Rauls Vēliņš.
RSU rektors prof. Aigars Pētersons augstu novērtēja šī pētījuma nozīmi, kura saknes meklējamas pagājušā gadsimta sākumā. “Šis pētījums ir unikāls tilts starp pagātni un nākotni. Tas ļauj mums ne tikai izprast Latvijas iedzīvotāju bioloģisko un kultūras attīstību laika gaitā, bet arī stiprina akadēmisko vidi, kurā studenti un pētnieki kopīgi rada jaunas zināšanas. RSU kā zinātnes universitātei ir būtiski piedalīties šādā starpdisciplinārā sadarbībā, kas ietekmēs sabiedrības veselības politiku un dzīves kvalitāti nākamajās desmitgadēs”, uzsvēra RSU rektors.
Latvijas Kultūras akadēmijas rektors Dāvis Sīmanis: “Mēs patiešām priecājamies uzsākt sadarbību ar Rīgas Stradiņa universitāti, Kurzemes pašvaldībām un Roche Latvija, īstenojot "J. Prīmaņa Latvijas iedzīvotāju antropoloģiskās izpētes projektu". Starpdisciplinaritāte un sadarbība starp dažādu jomu profesionāļiem ir būtiska LKA akadēmiskās un pētnieciskās identitātes daļa, tāpēc mūsu iesaiste šādā projektā ir īpaši nozīmīga. Līdztekus medicīniskiem un sabiedrības veselības aspektiem projektā tiks pētīti arī atsevišķi sociālie un kultūras ieradumi, kas rezultātā ļaus veidot daudzpusīgu un ilgtermiņā izmantojamu inovatīvu datu apjomu.”
Liepājas valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš: “Mums, liepājniekiem ir svarīgi, ka Liepāja kļūst par vietu, kur tiek radītas jaunas zināšanas, veidota starpdisciplināra sadarbība un notiek nozīmīgi pētījumi, kas ietekmēs sabiedrības veselību un dzīves kvalitāti ne tikai šeit, bet arī valstiskā un starptautiskā mērogā. Šodien parakstītais sadarbības memorands apliecina kopīgu izpratni un vienotu mērķi – stiprināt zinātnes un sabiedrības saikni, balstoties uz cieņpilnu dialogu, zinātnisku ekspertīzi un ilgtspējīgu attīstību. Varu teikt, ka Liepāja ar lepnumu uzņem studentus, pētniekus un ekspertus, kuri jau šomēnes uzsāks darbu pie Jēkaba Prīmaņa vārdā nosauktā pētniecības projekta.”
Ventspils valstspilsētas pašvaldības domes priekšsēdētājs Jānis Vītoliņš: “Mēs ar lielu atbildību un interesi iesaistāmies šajā starpdisciplinārajā pētījumā, kas sniegs gan akadēmisku, gan praktisku pienesumu Ventspils sabiedrībai. Antropoloģiskā izpēte ļaus ne tikai uzkrāt vērtīgus zinātniskus datus, bet arī stiprinās ventspilnieku saikni ar savu pilsētu – tās vēsturi, identitāti un attīstības potenciālu. Pētījuma norise Ventspilī apliecina mūsu atvērtību sadarbībai un inovācijām sabiedrības labā.”
“Roche Latvija” pārstāvji Rauls Vēliņš un Jānis Siliņš uzsvēra, ka mūsdienu tehnoloģijas sniedz jaunas iespējas projekta īstenošanā, un pauda gandarījumu par iespēju būt daļai no pētījuma, kas vieno pagātni, tagadni un nākotni.
Pasākuma laikā projekta vadītājs RSU Anatomijas un antropoloģijas institūta profesors Jānis Vētra iepazīstināja ar pētījuma vēsturi un līdzšinējiem rezultātiem.
Pētījuma pirmais posms norisinājās 2024. gadā Piebalgā, kur tika analizēti dati, kas iegūti jau pirms 87 gadiem antropologa Jēkaba Prīmaņa vadībā, kā arī veikts atkārtots lauka darbs Jaunpiebalgā un Vecpiebalgā.
Nākamais pētījuma posms paredzēts Kuldīgas pilsētā, kam sekos Ventspils un Liepājas iedzīvotāju izpēte. Ekspedīciju laikā tiek apkopoti dati par iedzīvotāju auguma u.c. ķermeņa uzbūves parametriem, demogrāfiskajiem un mobilitātes rādītājiem, kā arī viņu piesaisti dzīvesvietai.
Pētījumā piedalās gan pieredzējuši zinātnieki, gan studenti, kuri, izmantojot inovatīvas metodes un apgūstot jaunas prasmes, veicina zinātnisko izaugsmi. Projekts kalpo arī kā pamats un iedvesmas avots vairākiem jauniem pētījumiem un promocijas darbiem.